خانه / بین الملل / اسرائیل طراح استقلال اقلیم کردستان عراق

اسرائیل طراح استقلال اقلیم کردستان عراق

به گزارش یول‌پرس، «علی عبدی»، کارشناس مسائل آمریکا در خصوص نقش آمریکا و اسرائیل در تحریک کُردها برای استقلال از عراق، با اشاره به اینکه ارتباطات بارزانی­‌ها و موساد از دهه ۱۹۶۰ برقرار شده است، بیان داشت: هر سیاستی که در ارتباط با بحث کشور مستقل کردی مبتنی بر تشویق، تهییج و برقراری آن اتخاذ شود، رژیم اشغالگر قدس بانی این موضوع است. این رژیم از دهه ۱۹۵۰ در راستای دکترین پیرامونی دیوید بن گوریون یا استراتژی پیرامونی که مبتنی بر اتحاد اقلیت‌های قومی و مذهبی غیرمسلمان و کشورهای غیر عرب منطقه مانند مارونی‌ها در لبنان و کردها در اقلیم کردستان است، اقدام می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه اسرائیل همیشه دنبال تشکیل یک کشور مستقل کردی در منطقه بوده است، افزود: چراکه تشکیل آن را شکل گیری اسرائیل دوم و یک هم‌پیمان ذاتی برای خود می‌بیند. شاه ایران نیز از دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۹ در این استراتژی با اسرائیل همکاری می‌کرد تا اینکه توافق الجزایر در ۱۹۷۵ بین عراق و ایران در الجزایر منعقد شد. شاه از آن زمان به بعد حمایت از کردها را کنار گذاشت و اسرائیل در این مسیر تنها ماند؛ اما اسرائیل بعد از پیروزی انقلاب این سیاست را رها نکرد. ردپای اسرائیل و موساد در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در بحران تجزیه‌ طلبی در استان‌های غرب کشور دیده می‌شد.

کارشناس مسائل آمریکا با توجه به اینکه سیاست منطقه‌ای آمریکا نیز در ارتباط با کردها به‌ شدت متأثر از اسرائیل است، اضافه کرد: چراکه آمریکایی‌ها به اسرائیل اعتماد کامل دارند و از مشاوره‌ها و راهکارهای پیشنهادی آن تبعیت می‌کنند. «جاناتان کوک» در سال ۲۰۰۹ کتابی تحت عنوان «اسرائیل و برخورد تمدن‌ها» و با عنوان فرعی «ایران، عراق و طرح بازسازی خاورمیانه» به چاپ رساند که سیاست منطقه‌ای اسرائیل را از بدو تأسیس تا زمان دولت بوش بررسی کرده است. این کتاب تأکید می‌کند که تجزیه کشورهای منطقه عمده این سیاست بوده است.

وی با اشاره به اینکه بحث مذکور بر اساس اسناد معتبر در حمله ۱۹۸۲ اسرائیل به جنوب لبنان و جنگ ۲۰۰۶ کاملاً تأیید شده است، گفت: هر دو جنگ بر اساس طرح تجزیه کشورهای منطقه به کشورهای کوچک‌تر انجام شده بود. این طرح در سال ۲۰۰۶ ابتدا تحت عنوان استراتژی خاورمیانه جدید و سپس خاورمیانه بزرگ مطرح شد. منظور از آن خاورمیانه‌ای بود که متشکل از کشورهای کوچک باشد و بر اساس قومیت و مذهب تشکیل شده باشند. مثلاً اهل سنت، شیعیان و کردهای عراق هرکدام یک کشور داشته باشند. علوی‌ها، اهل سنت و دروزی نیز در سوریه کشور مستقل تشکیل دهند. این طرح برای لبنان و ترکیه نیز به همین صورت بود. اسرائیل از ابتدا این سیاست را پیگیری کرده است.

عبدی با تأکید بر ارتباط تنگاتنگ بارزانی‌ها با اسرائیل اشاره داشت: ارتباطات موساد با جنبش کردی عراق از دهه ۱۹۶۰ برقرار شد. ملامصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی رهبری کردهای عراق را بر عهده داشت و از آن زمان پیوند ناگسستنی بین اسرائیل و خانواده بارزانی­‌ها برقرار شد. حتی مسعود بارزانی در یک مقطع برای آموزش دوره‌های اطلاعاتی به اسرائیل فرستاده شد و دوره‌های مخصوصی را تحت نظر موساد گذراند. وی در سرویس موساد دارای کد عملیاتی بود.

وی با توجه به اینکه این منطقه به خاطر پیوندهای قدیمی بارزانی­‌ها با موساد و کانون‌های قدرت صهیونیستی در هماهنگی کامل با رژیم اشغالگر و آمریکا بوده است، تأکید داشت: حمایت آمریکا نیز در راستای تأمین منافع اسرائیل در منطقه و به‌ خصوص برای ایجاد یک کشور مستقل کردی است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کمک ۱۰۰ میلیون دلاری آمریکا به چین و دیگر کشورها برای مقابله با کروناویروس

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کشورش مبلغ ۱۰۰ میلیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن