خانه / ایران / استان زنجان؛ حدود ۱۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل

استان زنجان؛ حدود ۱۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل

محمود شهبازی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: ۹ هزار و ۶۲۶ دانش آموز در مقاطع تحصیلی مقدماتی استان زنجان از تحصیل باقی مانده یا از ادامه آن انصراف داده اند.

۱۹۳ دانش آموز در مقاطع ابتدایی، یک هزار و ۸۹۷ دانش آموز در مقطع اول متوسطه و هفت هزار و ۵۳۶ دانش آموز در مقطع دوم متوسطه در سطح استان زنجان از تحصیل بازمانده اند یا از ادامه آن انصراف داده اند و ۱۶۳ هزار و ۱۴۲ دانش آموز مشغول به تحصیل هستند.

این آمار در حالی است که نرخ بیسوادی جامعه ۱۰ تا ۴۹ ساله استان زنجان به ۴.۹ درصد می رسد.

منظور از کودک بازمانده از تحصیل، آن گروه سنی از جمعیت است که در سنین مدرسه یعنی بین ۶ تا ۱۸ سال باید در طول سال تحصیلی در چرخه‏ آموزشی کشور حضور داشته باشد، اما به هر دلیلی وارد چرخه‏ آموزش نشده‏ یا بعد از مدت کوتاهی از آن خارج شده‏اند.

یکی از دلایل بازماندن کودکان موانع اقتصادی هست.

یک هزار و ۸۹۷ نفر بازمانده از تحصیل در مقطع اول متوسطه، در دختران به علت ازدواج زودهنگام و در پسران برای اشتغال، موضوعی که شهبازی به سخنان خود اضافه می کند.

وی ادامه می دهد: “دلایل دیگری که می توان به عنوان مانع تحصیل این دانش آموزان مطرح کرد، رابطه تنگاتنگ میان فقر مالی و بی انگیزگی برای ادامه تحصیل است”.

وی تاکید می کند: “تا زمانی که ممانعت از تحصیل کودکان به طور قانونی جرم تلقی نشود، همچنان باید شاهد آماری حاکی از بی سوادی یا بازماندگی از تحصیل بود”.

منبع: هرانا

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن