خانه / ایران / از هر ۴ زن ایرانی، یک مورد قربانی کودک همسری می‌شود

از هر ۴ زن ایرانی، یک مورد قربانی کودک همسری می‌شود

طبق اطلاعات «سالنامه آمار جمعیتی سال ۱۳۹۷» در سال گذشته عقد ازدواج بیش از ۱۴۶ هزار دختر زیر ۱۸ سال ثبت شده و از هر ۴ زنی که ازدواج کرده‌اند یکی از آن‌ها هنوز کودک بوده است.

فعالان حقوق زنان می‌گویند هر سال هزاران دختربچه از پشت میز مدرسه به خانه شوهر فرستاده می‌شوند و با تغییر سیاست‌های جمعیتی برای بالا بردن آمار زاد و ولد، تبلیغات حکومتی در جهت عادی‌نمایی کودک همسری متمرکز شده است.

بیش از ۱۳ هزار نفر از دختربچه‌هایی که سال گذشته ازدواج کردند، کمتر از ۱۳ سال داشتند و حتی در مواردی به ازدواج دختران زیر ۱۰ سال هم اشاره شده. از آن دختربچه‌های زیر ۱۳ سال، فقط ۴۹ نفرشان با پسربچه‌های زیر ۱۵ سال و هم‌سن خود ازدواج کرده‌اند و باقی آن‌ها به عقد مردانی بین ۱۶ تا ۶۰ سال در آمده‌اند. نزدیک به ۱۰ هزار نفرشان به خانه مردانی بین ۲۱ تا ۳۰ سال فرستاده‌ شده‌اند. ۲۰۲ دختربچه هم همسر مردانی ۳۱ تا ۴۰ ساله شده‌اند و ۶ دخترک کمتر از ۱۳ سال مجبور به همبستری با مردانی ۴۰ تا ۶۰ ساله شده‌اند.

دولت به‌تازگی لایحه‌ای برای «مقابله با کودک همسری» در دستور کار گذاشته، اما این لایحه که ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را هدف قرار داده، حتی به فرض تصویب نهایی در هیئت دولت و مجلس و تأیید شورای نگهبان، نمی‌تواند مانعی در برابر ازدواج کودکان باشد. بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، بالاترین آمار ازدواج دختربچه‌ها در سنین بین ۱۴ تا ۱۸ سال است و فقط در سال گذشته عقد ازدواج بیش از ۱۳۳ هزار دختربچه بین ۱۴ تا ۱۸ سال ثبت شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کاسته شدن از محدودیت‌های مسافرتی در ایران و هشدار سازمان بهداشت‌ جهانی

با افزایش شمار مبتلایان به کروناویروس در ایران، آمار مرگ و میر ناشی از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن