خانه / بین الملل / ارکان دولتی ترکیه و مردم ترک یاد و خاطره آتاتورک را گرامی داشتند

ارکان دولتی ترکیه و مردم ترک یاد و خاطره آتاتورک را گرامی داشتند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » یاد و خاطره مصطفی کمال آتاتورک، رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری ترکیه در هشتاد و یکمین سالروز درگذشت وی، طی مراسم رسمی در آنکارا پایتخت ترکیه گرامی داشته شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با زیارت مقبره آتاتورک در آنیت کابیر، تاج گل روی مقبره گذاشت و در حضور معنوی رهبر بزرگ ادای احترام نمود.

اردوغان با امضای دفتر یادبود ویژه در مقبره آتاتورک چنین نوشت:

“در هشتاد و یکمین سالروز انتقال مصطفی کمال آتاتورک سردار و فرمانده بزرگ جنگ استقلال، بنیانگذار جمهوری و اولین رئیس جمهور جمهوری ترکیه به جهان ابدی، یک بار دیگر یاد وی را با رحمت گرامی می داریم. یاد و خاطره مقدس مرحوم آتاتورک و همرزمان وی و نیز تمامی شهدا و جانبازینی که بی وقفه مبارزه کرده و هزاران سال است این خاکها را تبدیل به وطن برای ما کرده اند، همیشه در قلب ملت ما جاوید خواهد بود. با تمام توان در راه ادامه حیات، توسعه و اعتلای جمهوری ترکیه که امانت ایشان نزد ماست، تلاش خواهیم کرد. خدا روحش شاد.”

کاخ دولمه باغچه استانبول، محل وفات آتاتورک نیز از ساعات اولیه صبح امروز با زیارت کم سابقه بازدید کنندگان مواجه شد.

شهروندان ترکیه پس از ادای احترام در مقام معنوی آتاتورک و خواندن سرود ملی از اتاق خواب و تختخوابی که آتاتورک روی آن دار فانی را وداع گفت، دیدن کرده و در اطراف آن میخک های سفید و قرمز نهادند.

یاد و خاطره مصطفی کمال آتاتورک، رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری ترکیه در میدان تقسیم استانبول گرامی داشته شد.

در این مراسم علی یرلی‌کایا استاندار استانبول، اکرم امام‌اوغلو شهردار استانبول، ژنرال موسی آوسور فرمانده لشکر یکم ارتش، مصطفی چالشکان رئیس پلیس استانبول، جانان کافتانجی اوغلو رئیس دفتر استانبول حزب جمهوری خلق، بوغرا کاوون‌جو رئیس دفتر استانبول حزب نیک و شهروندان شرکت کردند.

دسته‌ها و تاج‌های گل به نمایندگی از نهادها، ارگان‌ها و احزاب ترکیه در محل بنای یادبود جمهوری در این میدان گذاشته شد و پس از نیمه برافراشته شدن پرچم ترکیه، سرود ملی کشور خوانده شد.

در سراسر ترکیه راس ساعت 9 و 5 دقیقه صبح یعنی در لحظه ای که مصطفی کمال آتاتورک چشم از جهان فروبست، جریان ترافیک در جاده ها قطع شد، کلیه خودروها به یاد آتاتورک آژیر کشیدند و به احترام وی 1 دقیقه از ماشین ها پیاده شده و به همراه سایر افراد موجود در جاده و خیابان ها به مدت یک دقیقه برای ادای احترام ایستاده و سکوت کردند.

10 kasim anma2.jpg

 

10 kasim anma5.jpg

 

 

10 kasım 2019 anıtkabir ile ilgili görsel sonucu

 

10 kasım 2019 anıtkabir ile ilgili görsel sonucu

 

 

10 kasım 2019 anıtkabir ile ilgili görsel sonucu

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن