خانه / بین الملل / ادامه آتش‌افروزی بارزانی برای شهر تورکمانی کرکوک

ادامه آتش‌افروزی بارزانی برای شهر تورکمانی کرکوک

تنها چند روز مانده به رفراندوم خود خوانده بارزانی برای شمال عراق، بار دیگر مسعود بارزانی بر سیاست‌های جنگ‌طلبانه در قبال کرکوک تأکید کرد.

به نقل از رسانه‌های نزدیک به اقلیم خودمختار شمال عراق مسعود بارزانی دیگر مصاحبه با وب‌سایت انگلیسی‌زبان عراقی نیوز بر سیاست‌های جنگ‌طلبانه خود در قبال مسئله کرکوک تأکید کرد.

مسعود بارزانی در این مصاحبه در اظهارات زیاده خواهانه با بیان اینکه کرکوک خاک کردستان است در پاسخ به یکی از فرماندهان شبه‌نظامی عراقی که گفته بود درصورتی‌که بارزانی بخواهد خاک کرکوک به کردستان عراق ضمیمه کند برای ما دشمن محسوب خواهند شد، گفته است کرکوک خاک کردستان است و اگر کسی بخواهد آن را از ما جدا کند با جنگ و خون پاسخش را خواهیم داد.

استان کرکوک به مرکزیت شهر کرکوک منطقه مناقشه‌آمیز بین تورکمن‌ها و کردها است. کردها در سال‌های اخیر بر این منطقه ادعای ارضی دارند. در زمان صدام حسین و در راستای آسمیله‌سازی، پروژه عرب سازی این شهر کلید خورد. تورکمن‌ها اکثریت جمعیت شهر کرکوک را در زمان امپراتوری عثمانی تشکیل می‌دادند اما در دهه‌های اخیر و در زمان صدام حسین استخراج نفت در میدان‌های نفتی کرکوک که از حدود سال ۱۹۳۰ آغاز شد؛ مهاجرت شمار زیادی از کارگران عرب و کرد را به استان کرکوک در پی داشت.

بر اساس ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق مقرر گردیده بود در مورد کرکوک برخی مناطق دیگر مورد مناقشه بعدازآنکه ساکنین اصلی این شهرها که مجبور به مهاجرت یا ترک منطقه شده‌اند به این مناطق برگشته و سپس با برگزاری رفراندوم در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود که این ماده هیچ‌گاه اجرایی نشد و سرانجام با حمله داعش به موصول و حرکت آن‌ها به سمت کرکوک و تخلیه این شهر توسط ارتش عراق پیشمرگه ای اقلیم کرکوک را تصرف کردند.

لازم به ذکر است بعد از سقوط رژیم صدام کردهای عراق یک موج مهاجرت گسترده را به کرکوک انجام داد به‌طوری‌که در کمتر از ۵ سال جمعیت خود را بیش از دو برابر افزایش دادند بطوریکه این اقدام از چشم نهادهای بین‌المللی نیز پوشیده نماند به‌عنوان‌مثال بر اساس گزارش رویترز بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۰ جمعیت کردهای استان کرکوک  از ۱۵۰ هزار به ۳۵۰ هزار نفر افزایش یافت.

منبع: آرازنیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن