خانه / ایران / احضار هناء خرسان فعال فرهنگی عرب در اهواز

احضار هناء خرسان فعال فرهنگی عرب در اهواز

منابع حقوق بشری اهوازی روز سه شنبه 30 ماه مه 2017 از احضار “هنا خرسان” فعال و مدیر گروه فرهنگی «نوارس» از سوی اداره اطلاعات در شهر اهواز خبر دادند.

به گزارش این منابع اداره اطلاعات اهواز بامداد روز سه شنبه هناء خرسان، (نورا) 35 ساله از اهالی فرهنگ شهر را احضار کرد.

فعالان فرهنگی اهوازی در تماس با مدافعین حقوق بشر اهوازی اعلام کردند که این فعال فرهنگی هنوز در ستاد خبری وزارت اطلاعات به سر می برد.

خانم خرسان یک گروه فرهنگی را به نام نوارس را مدیریت می کند این گروه مراسم «گرگیعان» یکی از مراسم فرهنگی مردم عرب را قرار است اجرا و از آن فیلمبرداری کند.

کریم دحیمی یکی از فعالان عرب اهوازی در لندن در تماس با العربیه گفت، طی چند روز گذشته عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری از فعالان فرهنگی عرب اهوازی را به یک سال زندان محکوم کرده‌اند. دحیمی گفت :«تنها جرم فعالان عرب اهوازی که اخیر بازداشت، زندانی و تبعید شده‌اند، پایبندی به هویت قومی- فرهنگی خود است. رژیم جمهوری اسلامی متاسفانه حتی قادرنیست فعالیت‌های محدود فرهنگی عرب‌ها اهوازی را تحمل کند و با افترا و تهمت‌های مختلف تلاش می‌کند که هر فعالیتی که در راستای حفظ آداب، رسوم، فرهنگ و فلولکلور مردم عرب باشد را متوقف و منع کند. مسئولان غیر بومی در اهواز که دستگاههای امنیتی مانند اداره اطلاعات و غیره را در دست دارند اغلب عرب‌ستیز هستند و به عرب‌های اهوازی به دیده امنیتی نگاه می‌کنند و این بزرگترین چالشی است که فعالان فرهنگی عرب در اهواز و دیگر شهرهای عرب نشین استان با آن مواجه هستند».

العربیه فارسی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن