خانه / بین الملل / آمریکا چگونه و چرا اعتماد جهان ترک را ازدست می دهد؟

آمریکا چگونه و چرا اعتماد جهان ترک را ازدست می دهد؟

یالات متحده آمریکا، با حمایت و تقویت گروههای تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د (با ایدئولوژی ضد ترک و مارکسیست) و فتو (با ایدئولوژی اسلام انحرافی و تروریست پروز)که به مثابه تهدیدی برای بقای ترکیه که به عنوان ستون فقران جهان ترک و دنیای اسلام  محسوب می شود در حال از دست دادن اعتماد مردم ترکیه، ترکها و همچنین اکثریت مسلمانان است.

آمریکا با پشت کردن به نیروهای مخالف میانه رو سوری که توسط ترکیه آموزش دیده بودند باعث شد که گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د کنترل یک چهارم سوریه را به دست گیرد.

واشنگتن با حمایت از سرکرده فرقه تروریستی فتو تبدیل به ابزاری برای حملات و توطئه های فتو علیه ترکیه شده است.

آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش در تلاش برای نفوذ در سوریه بوده اند و در این راستا نیز از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د استفاده کردند.

در پایان سال 2014 ٬ با حمایت دولت باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا٬ طرح‌هایی برای تجهیز و آموزش مخالفین نظامی میانه رو در اردن و ترکیه آغاز شد. همچنین آمریکا برای آزاد کردن عین العرب (کوبانی) از دست داعش به پشیبانی هوایی از پ.ک.ک/پ.ی.د پرداخت.

همکاری در عین العرب اولین قدم برای “مشارکت بزرگ” شد. بعد از اینکه عین العرب به کنترل پ.ک.ک/پ.ی.د افتاد، دومین صحنه همکاری پ.ک.ک/پ.ی.د و آمریکا در تل ابیض رقم خورد. وقتی که در پایان ماه مه سال 2015 شاخه تجهیز و آموزش ترکیه وارد عمل شد گروه پ.ک.ک/پ.ی.د کنترل تل ابیض را به دست گرفت و اقدام به گسترش مناطق تحت اشغال خود کرد.

 

– آمریکا به مخالفین میانه رو پشت کرد و متحد اصلی پ.ک.ک/پ.ی.د شد

اوباما در سال 2015 اعلام کرد که برنامه آموزش و تجهیز مخالفان شکست خورده و اقدام به توسعه روابط خود با پ.ک.ک/پ.ی.د کرد.

برای جلوگیری از واکنش ترکیه نیز به عناصر پ.ک.ک/پ.ی.د اسم جدید ن.د.س (نیروهای دموکراتیک سوریه) را داد و نمایش جدیدی را آغاز کرد. ژنرال رایموند توماس در ماه جولای سال 2017 اعتراف کرد که “بازی ن.د.س” را از ترس واکنش ترکیه ایجاد کردند.

با وجود تمام هشدارهای آنکارا، ارتش آمریکا با تمام امکانات برای توسعه و گسترش پ.ک.ک/پ.ی.د کمک کرد.

– غرب فرات و دروغ‌ها در خصوص منبج

آمریکا وعده داده بود تا گروه تروریستی در غرب فرات پیشروی نکند. اما با خلف وعده در تابستان 2016 زمینه پیشروی پ.ک.ک/پ.ی.د به سمت غرب فرات را مهیا کرد. وعده جدید آمریکا تخلیه پ.ک.ک/پ.ی.د از منبج پس از پاکسازی داعش بود. اما آمریکا به این وعده نیز عمل نکرد.

آمریکا علاوه بر خلف وعده‌های خود، همزمان با پیشروی نیروهای ترکیه در عملیات سپر فرات، نیروهای خود را نیز در اطراف منبج مستقر کرد.

– تاسیس پایگاه‌های نظامی و ارسال تسلیحات در حمایت از گروه تروریستی

آمریکا برای حمایت از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د در حسکه و عین‌العرب پایگاه نظامی تاسیس کرد و در 10 نقطه نظامی مستقر شد. از آوریل 2016 بدین سو هواپیماهای باری به این پایگاه‌های نظامی سلاح حمل کردند و از مرز عراق نیز هزاران تریلی سلاح و مهمات در اختیار گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د قرار گرفت.

ادامه حمایت همه‌جانبه آمریکا علیرغم ادعای تکذیب حمایت مستقیم این کشور از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د توسط مقامات آمریکایی، اعتماد ترکیه به دولت آمریکا را به سرعت کاهش داد.

با پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، نگاه‌ها برای ترمیم اعتماد بین ترکیه و آمریکا به دونالد ترامپ جلب شد.

– وعده «قطع حمایت با پایان داعش» نیز دروغ از آب در آمد

با سر کار آمدن دونالد ترامپ در ژانویه 2017، تیم مسئول در مسائل مربوط به داعش و پ.ک.ک/پ.ی.د در دولت اوباما دست نخورده باقی ماند. بروکراسی امنیتی آمریکا در سال 2017 در جریان عملیات‌های رقه و دیرالزور به شدت از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د حمایت کرد.

استان رقه در شرق سوریه و بخش شرقی دیرالزور از دست داعش آزاد و در اختیار پ.ک.ک/پ.ی.د قرار گرفت.

آمریکا 65 درصد از مرز ترکیه با سوریه و بیش از 25 درصد از خاک سوریه را به گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د تسلیم کرد.

آمریکا مشابه وعده‌هایی که در خصوص منبج داده بود اعلام کرد که حضور پ.ک.ک/پ.ی.د در رقه به شکل موقت خواهد بود و تسلیحاتی که در اختیار این گروه قرار گرفته شده باز پس گرفته خواهد شد.

اما دولت ترامپ با تکیه بر گفتمان «خطر بازگشت داعش» به دادن وعده‌های بیشتر ادامه داد.

– فرآیند سازماندهی نظامی پ.ک.ک/پ.ی.د

آمریکا پس از نابودی تقریبی داعش در سوریه به دنبال تبدیل پ.ک.ک/پ.ی.د به یک ساختار دائمی در شمال این کشور است.

ساختارهایی که آمریکا از آنها به عنوان “نیروی امنیت مرزی” و “ارتش شمال” پ.ک.ک/پ.ی.د نام برده، باعث یک بحران جدید با ترکیه شد.

مقامات آمریکایی پس از این که برنامه تشکیل ارتش تروریستی در شمال سوریه افشا شد، برای توجیه وضعیتی که در آن قرار گرفته بودند اظهارات متناقضی ارائه کردند.

اما هدف واقعی واشنگتن پس از تخصیص 550 میلیون دلار از بودجه سال 2019 این کشور برای اقداماتی که منجر به تشکیل ارتش تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د در شمال سوریه می شود، بر همگان آشکار شد.

– فتو دلیل دیگر آسیب دیدن اعتماد ترکیه نسبت به آمریکا

یک دلیل دیگر آسیب دیدن اعتماد ترکیه نسبت به آمریکا که شریک استراتژیک خود است، حمایت دولت این کشور از گروه تروریستی فتو است.

واکنش ضعیف و با تاخیر آمریکا در پی کودتای نافرجام 15 جولای 2016، شک و شبهه مردم ترک را افزایش داده بود. مقامات آمریکایی تنها پس از اینکه از عدم موفقیت کودتا مطمئن شدند حمایت خود از دولت ترکیه را اعلام کردند.

پس از کودتای نافرجام روند برای استراداد فتح الله گولن، سرکرده گروه تروریستی فتو از آمریکا آغاز شد. مدارک لازم جهت استرداد گولن به آمریکا ارسال شد. تمامی مدارک به اشتراک گذاشته شد و دستگیری موقت او به دلیل اقدام به کودتا درخواست شد.

آمریکا بدون رعایت توافق‌نامه استرداد مجرمین با ترکیه، علاوه بر عدم استرداد گولن، او را مورد بازجویی نیز قرار نداده و بدین شکل آشکارانه حمایت خود از او را نشان داده است.

– استفاده از فتو در برابر ترکیه

یک رویداد دیگر که به اعتماد میان ترکیه و آمریکا بیشتر آسیب رساند، پرونده حاکان آتیلا معاون سابق هالک‌بانک ترکیه در نیویورک بوده است.

مقامات آمریکایی حاکان آتیلا را که هنگام بازگشت به ترکیه در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شده بود، با استفاده از حربه های فتو مورد هدف قرار دادند.

این پرونده نشان داده است که آمریکا می تواند در برابر ترکیه مجددا از فتو استفاده کند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کمک ۱۰ میلیارد دلاری قطر به ترکیه برای بالا بردن ارزش لیر

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  بانک مرکزی ترکیه روز گذشته اعلام کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن