خانه / مقالات / دنیای ترکان / «آسیمیلگی فکری» عامل انحطاط در حرکت ملی

«آسیمیلگی فکری» عامل انحطاط در حرکت ملی

وقتی یک ترک، تحتِ شرایطِ حاضرِ معلوم، زبان ترکی خود را رها نموده و به زبانی غیر از ترکی (عموماً فارسی) تکلم کند اصطلاحاً می‌گوییم این شخص آسیمیله شده است. چنین شخصی ممکن است در اثر تکانه‌ای فکری متحول شده و حتی خدمات شایانی به ملت ترک ارائه کند. نمونه‌های چنین افرادی، حتی در حرکت ملی، کم نیستند.

این افراد بیشتر ناآگاهانه، غیر ارادی و به دلیل حضور مداوم در محیط نامناسب از لحاظ زبانی آسیمیله می‌شوند. ابتلای این افراد، در نسل اول، نوعی «مانقوردیزم سطحی» بوده و با قرار گرفتن در محیطی مناسب قابل درمان است. چنین افرادی را «آسیمیلۀ زبانی» می‌نامیم.

اما نوع دیگری از آسیمیلگی وجود دارد که خطرناک‌تر و مخرب‌تر می‌باشد. مایلم این نوع آسیمیلگی را که ابتلا به آن منجر به کوررنگی سیاسی و از دست دادن قوۀ تشخیص منافع ملی ملت ترک می‌شود، «آسیمیلگی فکری» بنامم. آسیمیلگی فکری نوعی «مانقوردیزم عمیق» است و تاریخ معاصر نشان می‌دهد که درمان این نوع آسیمیلگی، بسیار پیچیده و دشوار است.

آسیمیلگی فکری مشخصاتی دارد که «شخص مبتلا به» ممکن است دچار یک یا چند مورد آن باشد. ذیلاً به چند مورد اشاره می‌شود:

۱. یک شخص آسیمیلۀ فکری، معمولاً، قادر به تکلم یا تحریر به ترکی مدرن نیست. اگر هم گاهی مطلبی ترکی بنویسد، به شدت لهجه‌گرا، فاقد ساختار مناسب، محروم از جمله‌بندی سالم و شامل استعمال ناشیانۀ کلمات جدیدی خواهد بود که ممکن است به طور تصادفی از محیط اطرافش یاد گرفته باشد. (این سبک و شیوۀ نوشتار و گفتار ترکی یکی از مهم‌ترین علل آسیمیلاسیون زبانی جوانان ترک است).

۲. یک شخص آسیمیلۀ فکری، (جز چند جملۀ منقطع و نامنسجم که محتملاً از فضای مجازی شنیده است)، اطلاعات بسیار اندکی از تاریخ عمومی ترک دارد. بیان تاریخ عمومی ترک را معادل علائق پانتورکیزم و تورانیزم تلقی کرده؛ و صرف‌نظر از پرش ناشیانه‌اش به اعماق تاریک هزاره‌های پیش از تاریخ، تاریخ ترک را در بابک و مشروطه و حکومت فرقه خلاصه می‌داند.

۳. یک شخص آسیمیلۀ فکری، در استعلامات، استخبارات و استدلالات خود به ندرت از منابع ترکی استفاده می‌کند. تکیۀ وی بر منابع غیرترکی است و لزومی به استفاده از منابع ترکی نمی‌بیند. در بیشتر موارد حتی با منابع ترکی آشنا هم نیست.

۴. یک شخص آسیمیلۀ فکری ممکن است تا سرحد جان نیز به ملت ترک، وطن ترکی و آزربایجان علاقه‌مند و وفادار باشد، اما این علاقه و وفاداری نه مبتنی بر علم و عقل، بلکه صرفاً از روی احساسات است. به عبارت دیگر، دوستی وی برای ترک و آزربایجان شبیه دوستی خاله‌خرسه بوده و ضررش بیشتر از نفعش می‌باشد.

۵. آنچه در حرکت به «استالینیزم» شُهره شده و فاقد عمق لازم در بینش برای آیندۀ ملت ترک می‌باشد، در واقع، نوعی آسیمیلگی فکری و کوررنگی سیاسی نسبت به منافع ملی ملت ترک است. قسمتی از «چپ ترک در آزربایجان» نیز که با تروریزم مدعی خاک علیه آزربایجان سمپاتی دارد، به آسیمیلگی فکری مبتلاست. آن بخش از مردمان ترک نیز که تفاوت همکاری با گروه‌های سیاسی داخلی غیر ترک و دم‌جنبانی برای آنها را درک نمی‌کند به آسیمیلگی فکری مبتلاست.

۶. در آسیمیلگی فکری، «سیستم‌عامل» شخص مبتلا آلوده می‌شود و این در حالی است که شخص به ابتلای خود آگاه نیست و حتی ممکن است نسبت به اِخبار آن جبهه‌گیری کند. در این نوع آسیمیلگی شخص زبان ترکی را فراموش نکرده، امورات روزمرۀ خود را به زبان ترکی اداره می‌کند، و ممکن است خود را یک میللیتچی یا حتی از رهبران حرکت ملی تلقی کند؛ اما فاقد جهان‌بینی ترکی، بینش ترکی و قوۀ (ادراک) سیاسی ترکی است.

ممکن است آسیمیلگی فکری شاخصه‌های دیگری نیز داشته باشد که فعلاً به ذهن حقیر خطور نکرده است. تذکر آنها موجب مزید امتنان خواهد بود.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن