خانه / مقالات / دنیای ترکان / آزربایجان، شونیسم فارس و نظریه “تضاد”.

آزربایجان، شونیسم فارس و نظریه “تضاد”.

قرار بود رضا میر پنج بنا به ادعای خود بعد از برقراری به اصطلاح امنیت در کشور امور کشورداری را به اهلش واگذار کند و به زندگی شخصی خود بپردازد. ولی وی بنیانگزار سیستمی شدیدا استبدادی، شونیستی و خودکامه شد که این سیستم عمری صد ساله پیدا کرده است و همین سیستم بنیان هستی و موجودیت ملت تورک آزربایجان را هدف قرار داده است. سکوت و کم تحرکی نخبگان آزربایجان و حتی حمایت از ایجاد چنین سیستم جهنمی عبرت انگیزترین و تأسف بارترین حادثه قرن به شمار می رود. نخبگان آزربایجان آن قدر غرق مفاهیم و اقدامات ساختگی تهران ساز شدند که خود و آزربایجان را فراموش کردند. آنها فکر می کردند با انکار واقعیت های هویتی آزربایجان و با دنباله روی از تهران آزربایجان سعادتمند خواهد شد، ولی نه تنها آزربایجان خوشبخت نشد که، بزرگترین بازنده و ضرر کننده چنین روند خشن، فرمایشی، ابتدایی و شونیستی خود آزربایجان شد.
عدم درک واقع بینانه از هویت ملی تورکی آزربایجان و ذوب در اندیشه های فارس محور کار را به جایی رسانید که آزربایجان تبدیل به مقلد و دنباله رو تهران گشت. بررسی این موضوع در چهارچوب مرکز_پیرامون خود اشتباهی دیگر است که نه تنها شونیسم فارس و ماهیت آن را به چالش نمی کشد، بلکه تنها منتقد برخی رفتارهای اجرایی آن است.
برای مقابله معرفتی با پدیده شونیسم فارس بهترین رهیافت موجود رهیافت “تضاد” است. بدین معنی که به دلیل نادیده گرفتن هویت و حیات ملی آزربایجان و عدم امکان دادن به اجرای حق تعین سرنوشت هر آنچه به نفع و سود شونیسم سیستماتیک فارس است، به ضرر منافع ملت تورک آزربایجان خواهد بود.
تئوری تضاد بیان گر واقعیت بی اختیاری و اشغال شدگی است و نه تنها بر تفاوت هویتی ملت تورک و جمعیت فارس زبان و فارس زده تأکید دارد، بلکه به دلیل شرایط ناعادلانه و استعماری حاکم بر آزربایجان بیانگر تضاد منافع بین ملت تورک آزربایجان و سیستم شونیسم فارس نیز هست.
انکار چنین واقعیتی نه تنها کمکی به درک شرایط موجود در آزربایجان نمی کند بلکه در نهایت توجیه کننده، شونیسم فارس خواهد بود. به همین دلیل بدون درک اصل تضاد منافع تمامی تحلیلهای ارائه شده بیشتر از آنکه دارای بنیانی ملی و سازنده باشد، تحلیل هایی سطحی و توجیه گرایانه خواهد بود که هیچ کمکی نه به درک شرایط موجود خواهد کرد و نه رهیافتی جدی و دائمی را برای عبور و خروج از شرایط استعماری کنونی ارائه خواهد داد.
یازار:آیدینلیق

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

10 نظر

  1. Se puede comprar generico en farmacias http://www.hoteldal.pl/gdansk/css/farmacia/oflox.html sin receta medica Chile.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن