خانه / ایران / ،نگاه قیم مابانه نماینده به اقوام/قشقایی ها در طول تاریخ هیچ وقت قیم نداشت

،نگاه قیم مابانه نماینده به اقوام/قشقایی ها در طول تاریخ هیچ وقت قیم نداشت

 قیم مابی رفتاریست توسط فرد ،گروه یا سازمانی به منظور محدود کردن آزادی یا استقلال فرد یا گروه صورت می گیرد و میتواند رفتاری علیه اراده فرد یا رفتاری که نشان دهنده گرایش به استعلا و برتری است تلقی گردد.
به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق » عصر دیروز نماینده شهرستانهای گچساران و باشت در دیدار با اهالی بویر احمد گرمسیر و کهگیلویه های مقیم گچساران با نگاهی قیم مابانه و انحصارطلبانه قوم سترگ قشقایی را مورد خطاب قرار داد.این نگاه در راستای شکلی گیری ایده مزموم مردم در خدمت نماینده بجای نماینده در خدمت مردم و از بین بردن سرمایه های اجتماعی بین اقوام و اقشار مختلف مردم از طریق سیاست تفرق بنداز و حکومت کن و ارزش پیدا کردن غرور و بی ارزش شدن کرامات انسانی است .
شعار دور قبل نماینده خدمت بی منت بود ،جای بسی تاسف که امروز خدمات انجام شده نظام علاوه بر اینکه به غلط در انحصار نماینده و خاندان او درآمده ،به عنوان منتی بر گردن و گرده همه اقوام شهرستان سنگینی می کند.لذا این تغییر مدیریت ارباب و رعیتی به مدیریت خدمت واقعی به مردم باید در سطح منطقه اتفاق بیفتد .
لذا مردم قشقایی با دستانی خالی اما با دلهای گرم و مالا مال از صفا و غیرت ایلی تا به امروز درطول تاریخ این سرزمین سرفراز ایستاده و هیچگاه قیم نداشته و اجازه نخواهد داد اینگونه ناجوانمردانه به مصادره فرد یا خانواده ای خاص در آید . امید است این ایل سرفراز ،جوانان ،دختران و پسران آن ،در کنار بزرگان در تاریخ ۲ اسفند ،نه ای قاطع و محکم به این نگاه قیم مابانه داده و با حمایت از کاندید جوان و شایسته خود در کنار سایر اقوام ، تغییر اساسی را در شهرستانهای گچساران و باشت رقم بزنند،تغییری در راستای ارزشهای اصیل انسانی چون احترام و عزت ،حذف خانواده محوری ،جایگزینی انسانهای شایسته ،رفع بی عدالتی،حذف فرهنگ کثیف تملق گویی و چاپلوسی و…
سوال آخر اینکه آیا با اقوام دیگر نیز می توان اینگونه سخن راند؟

ارسالی مخاطبین

این مطلب را شیر کنید

Check Also

کاسته شدن از محدودیت‌های مسافرتی در ایران و هشدار سازمان بهداشت‌ جهانی

با افزایش شمار مبتلایان به کروناویروس در ایران، آمار مرگ و میر ناشی از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن